Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim

Image

Projekty archiwalne

Podsumowanie projektu „Partnerskie Projekty Szkół - Comenius 2011-2013”

W ramach realizacji kolejnych zadań projektu „Partnerskie Projekty Szkół - Comenius 2011-2013” w dniach od 04. do 09.04.2013r. w Polsce naszym Gimnazjum odbyło się ostatnie, podsumowujące spotkanie szkół biorących udział w Projekcie. Na podsumowanie przybyły delegacje z Litwy, Łotwy i Turcji. Tradycyjnie uczniowie przez cały pobyt przebywali w rodzinach polskich u swoich rówieśników.

Wizyta na Łotwie - maj 2013

W ramach realizacji kolejnych zadań projektu „Partnerskie projekty Szkół - Comenius 2011-2013” delegacja naszych uczniów wraz z nauczycielami w dniach od 07. do 12.05.2013r. gościła w partnerskiej szkole na Łotwie. Tradycyjnie uczniowie przez cały pobyt przebywali w rodzinach łotewskich u swoich rówieśników. Gościła nas szkoła z miejscowości Irlava koło Tukums. Program pobytu był bardzo atrakcyjny, dynamiczny  i wypełniony od wczesnych godzin rannych do wieczora.  Wizyta dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń, a czas spędzony na Łotwie upłynął bardzo szybko.  Nasi  łotewscy  partnerzy postarali się, aby pokazać nam najważniejsze sfery życia na Łotwie. Priorytetowa  jednak była realizacja zadań wynikających z programu. Tematyka spotkania na  Łotwie dotyczyła zagadnień związanych z XV – XVI wiekiem. Uczestnicy programu, ze wszystkich krajów partnerskich, spotkali się z przedstawicielami władz Irlava oraz władz miejskich Tukums. Na tych spotkaniach przekazano łotewskim  partnerom podarunki.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie miasta Tukums, gdzie uczestnicy programu zapoznali się z zabytkami miejskimi, produkowali i degustowali czekoladę w tutejszej fabryce, zwiedzili zespół pałacowy w Rundale i  Jaunpils. W Jaunpils wzięli udział w zawodach strzeleckich przy użyciu oręża pochodzącego z XV-XVI wieku. W tych zmaganiach uczniowie naszej szkoły okazali się najlepsi. Ogromnym przeżyciem było wzięcie udziału w uczcie XVI- wiecznej, gdzie wszystkie potrawy jedzono bez pomocy sztućców. Wiele wrażeń  przyniosła wycieczka do stolicy Łotwy - Rygi. Atrakcyjna była również wizyta w parku przyrody Tervete, którego celem jest propagowanie ekologii i jak najmniejsza ingerencja człowieka w środowisko naturalne. Uczestnicy spotkali się  z Baba Jagą.
W trakcie całego naszego pobytu na Łotwie natrafialiśmy na polskie ślady naszej bytności na tym terenie.
W ramach realizacji zadań związanych z uczestnictwem w programie uczniowie w trakcie zajęć praktycznych poznali techniki wyrobu czekolady, wzięli udział w warsztatach artystycznych oraz zajęciach lekcyjnych z rówieśnikami.
Zakończeniem i podsumowaniem działań wizyty partnerskiej na Łotwie był wspólny koncert wszystkich uczestników projektu, na którym nasi uczniowie zaprezentowali piosenkę i taniec z XV-XVI wieku w strojach z tamtych lat a jedna uczennica zaprezentowała polskie piosenki, które bardzo się podobały pozostałym członkom wymiany, nauczycielom szkoły łotewskiej  i rodzicom. Wręczyliśmy również drobne prezenty.
Cała wizyta przebiegła w przyjaznej i serdecznej atmosferze.

Realizacja zadania informującego o państwie łotewskim

Uczniowie naszego gimnazjum biorący udział w programie ,,COMENIUS” pod tytułem „Dawniej i dziś we wzrastającej Europie” przygotowali kolejne zadanie polegające na przygotowaniu gazetki informacyjnej na temat państwa łotewskiego.

Partnerskie szkoły na LItwie

W ramach realizacji kolejnych zadań projektu „Partnerskie projekty Szkół - Comenius 2011-2013” delegacja naszych uczniów wraz z nauczycielami w dniach od 08. do 15.10.2012r. gościła w partnerskiej szkole na Litwie. Tradycyjnie uczniowie przez cały pobyt przebywali w rodzinach litewskich u swoich rówieśników. Gościła nas szkoła z ogromnymi tradycjami sięgającymi XVII wieku z miejscowości Labunu koło Kukeciu. Program pobytu był bardzo atrakcyjny, dynamiczny  i wypełniony od wczesnych godzin rannych do wieczora.  Wizyta dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń, a czas spędzony na Litwie upłynął bardzo szybko.  Nasi  litewscy  partnerzy postarali się, aby pokazać nam najważniejsze sfery życia na Litwie. Priorytetowa  jednak była realizacja zadań wynikających z programu. Tematyka spotkania na  Litwie dotyczyła zagadnień związanych z latami 90-tymi XX wieku. Uczestnicy programu, ze wszystkich krajów partnerskich, spotkali się z przedstawicielami władz Kukeciu oraz władz miejskich Kelme. Na tych spotkaniach przekazano litewskim  partnerom podarunki.

Kolejnymi atrakcjami było zwiedzanie skansenu, gdzie skosztowali regionalnych potraw i robili słomiane zabawki, muzeum Winnetou i regionalnego w Kelme, kurortu morskiego Palanga, odwiedziny w porcie i zwiedzania zabytków miasta Kłajpedy. Ogromne wrażenie na uczestnikach projektu zrobiła wizyta w miejscowości Siluva, które jest miejscem kultu religijnego, jak i miejscem pamięci i wdzięczności narodu litewskiego Papieżowi Janowi Pawłowi II. Równie magiczna jak przejmująca była nasza wizyta na Górze Krzyży, gdzie pozostawiliśmy swój ślad. Wiele atrakcji dostarczyła uczniom wizyta w mini zoo, którego celem jest pomoc zwierzętom i jak najmniejsza ingerencja człowieka w środowisko naturalne. Doszło tutaj do spotkania z wolno żyjącymi wilkami czy rysiami.

W trakcie całego naszego pobytu na Litwie natrafialiśmy na polskie ślady naszej bytności na tym terenie.

W ramach realizacji zadań związanych z uczestnictwem w programie uczniowie
w trakcie zajęć praktycznych poznali techniki wypiekania chleba, wyrobu czekolady
i produkcji kosztowności, które tez sami przygotowali.

Zakończeniem wizyty i podsumowaniem działań wizyty partnerskiej na Litwie był wspólny koncert wszystkich uczestników projektu, na którym nasi uczniowie zaprezentowali piosenkę z lat 90-tych w strojach z tamtych lat. Wręczyliśmy również drobne prezenty.

Cała wizyta przebiegła w przyjaznej i serdecznej atmosferze.

Wyjazd na Litwę

Image

 

W ramach realizacji zadań  kolejnego etapu projektu „Partnerskie projekty Szkół- Comenius 2011- 2013” delegacja naszych uczniów wraz z nauczycielami w dniach od 08. 10. do 15. 10. 2012r. gościć będzie w partnerskiej szkole na Litwie w miejscowości Kukeciai. Celem wizyty jest nawiązanie kontaktów rówieśniczych, poznawanie historii oraz łamanie barier kulturowych.

Program wizyty na Litwie przewiduje: warsztaty edukacyjne, spotkanie z władzami miejscowości Kukeciai  i powiatu  Kelme, zwiedzanie muzeum regionalnego, starożytnego grodziska, Góry Krzyży, wycieczkę do Kłajpedy, kurortu Palanga oraz wizytę w fabryce czekolady.