Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim

Image

Projekty archiwalne

Wizyta w NBP

2 grudnia 2008 roku w ramach projektu „Nie taki diabeł straszny – podstawy ekonomii i przedsiębiorczości” uczniowie gimnazjum uczestniczyli w dniach otwartych NBP w Szczecinie.
W czasie wizyty w Narodowym Banku Polskim młodzież zapoznała się z rolą i zadaniami NBP oraz obejrzała wystawę monet kolekcjonerskich. Wiele emocji wzbudzała ważąca 12,5 kg sztaba złota, z którą można było się sfotografować.
Uczniowie wysłuchali niezwykle interesującego wykładu, który dotyczył historii bankowości centralnej w Polsce. Zajęcia, które odbyły się w ciekawej scenerii, były również wspaniałą lekcją patriotyzmu. Wielkim zainteresowaniem młodzieży cieszył się konkurs, sprawdzający wiedzę zdobytą w banku. Za poprawne odpowiedzi można było dostać 100 tysięcy złotych w postaci brykietu ze zmielonych banknotów stuzłotowych, książki oraz inne ciekawe upominki.
Wszyscy mieli możliwość zakupienia monet okolicznościowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski o nominale 2 zł. Na zakończenie wycieczki uczniowie wraz z opiekunkami (p. Sylwią Walerowicz i p. Bernadetą Walaszkowską) wybijali własnoręcznie przy stanowisku mincerskim żetony upamiętniające 180 rocznicę powstania Banku Centralnego.


"Nie taki diabeł straszny"

Szkolny Klub Przedsiębiorczości „Grosik” prowadzony przez mgr Bernadetę Walaszkowską i mgr Sylwię Walerowicz realizuje zadania programowe projektu „Nie taki diabeł straszny – podstawy ekonomii i przedsiębiorczości”
Członkowie „Grosika” spotykają się w poniedziałki o godzinie 14.25. Poznają swoje predyspozycje i realne możliwości, uczą się wypełniać podstawowe pisma i dokumenty potrzebne w prowadzeniu działalności gospodarczej, stosują elementarne pojęcia i prawa ekonomiczne w praktyce oraz upowszechniają wśród gimnazjalistów szeroko rozumianą wiedze ekonomiczną.
W każdą środę w godzinach 13.40 do 15.15 młodzi przedsiębiorcy tworzą podstronę strony internetowej naszego gimnazjum, gdzie będą umieszczane treści na temat ekonomii i przedsiębiorczości
W czwartki o godzinie 8.00 prowadzone są warsztaty praktyczno – techniczne z udziałem uczennic klas I i II. Grupa liczy 12 osób. Głównym celem tych zajęć jest zwiększenie aktywności w zakresie przedsiębiorczości poprzez tworzenie bazy materiałów informacyjnych w formie ulotek, broszur, gazetek ściennych.
Szkolne Koło Przedsiębiorczości „Grosik” ogłosiło w październiku konkurs na prezentację multimedialną pt. „Moja przyszłość w gminie Drawsko Pomorskie”. Ma on na celu propagowanie kultury ekonomicznej i zasad racjonalnego gospodarowania.  Jest skierowany do uczniów klas III naszej szkoły.
Prace konkursowe należy zapisać na płytach  CD i przekazać do 15 maja 2009 r.  pani Sylwii Walerowicz lub pani Bernadecie Walaszkowskiej.
Za najlepsze prezentacje są przewidziane ciekawe nagrody.


NBP

Dzięki zapobiegliwości Pani Anny Arcimowicz, nasze gimnazjum uzyskało dofinansowanie  ze środków Narodowego Banku Polskiego na projekt z zakresu edukacji ekonomicznej pt. „Nie taki diabeł straszny” z podstawami ekonomii i przedsiębiorczości. Odbiorcami tego projektu są młodzi ludzie, w wieku 13 – 16 lat, będący uczniami naszej szkoły. Realizacja zadań rozpocznie się 01.10.2008 roku, a zakończy 10.06.2009 roku.
Główne cele projektu to upowszechnienie nowoczesnej wiedzy ekonomicznej oraz pomoc w świadomym kształtowaniu kariery zawodowej. Projekt wspiera ogólny rozwój uczniów, kształtuje ich samodzielność, rozwija różne umiejętności, które są niezbędne do aktywnego życia zawodowego. Uczniowie realizują projekt w ramach zajęć Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości. Od października  członkowie SKP zapoznają się z szeregiem wykładów, odbędą się warsztaty oraz zajęcia praktyczne i komputerowe. Opiekunami Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości są panie: Bernardyna Walaszkowska i Sylwia Walerowicz.
Wiedza i umiejętności, jakie zdobędą na zajęciach, wesprą uczniów do podejmowania odpowiedzialności za kreowanie własnej ścieżki życiowej, zachęcą do dalszego rozwoju oraz podniosą poziom wykształcenia. Uświadomią młodzieży, jaką rolę może ona odgrywać w przyszłym życiu politycznym i gospodarczym.