Co wiemy o narkotykach?

Wielu rodziców obawia się czy jego nastoletnie dziecko nie sięga, bądź nie sięgnie po narkotyki. Młody wiek ma to do siebie, że wszelkie przeżycia mają podłoże doświadczalne. Słowa, ostrzeżenia dorosłych w wielu przypadkach tylko napędzają ciekawość. Skoro trudno zapobiegać, trzeba jak najszybciej dowiedzieć się czy nasze dziecko miało kontakt z narkotykami.Nagła zmiana nastroju, izolowanie się, spadek zainteresowania sportem, szkołą, hobby, zmiana przyjaciół, kłamstwa, ciche powroty do domu, słodka woń oddechu, włosów, ubrań to pierwsze symptomy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.
Poszanowanie prywatności dziecka jest podstawą naszych dobrych stosunków, ale przy okazji pobytu w jego pokoju powinny zainteresować nas pozornie nic nie znaczące przedmioty: fajki, fifki, bibułki, okopcone sreberka, fiolki, małe, foliowe torebeczki, malutkie kartoniki z kolorowymi nadrukami. Kolorowe pastylki z wzorkami, brązowe kuleczki, kamyczki, kryształki, nasiona, liście, biały proszek, suszone grzybki w posiadaniu naszego nastolatka to już sytuacja alarmująca.
Bogactwo środków odurzających, które bez większego problemu można obecnie zdobyć jest ogromne, a każdy z nich wywołuje trochę inne objawy. Rodzice poza znajomością własnego dziecka winni być zorientowani w możliwych objawach towarzyszących zażywaniu narkotyków.
Amfetamina- wzmożona aktywność, euforia, polepszenie nastroju, wzrost ciśnienia, kołatanie serca, wzrost temperatury ciała, brak apetytu.
Barbituriany- zaburzenia koordynacji ruchów, senność, ograniczenie świadomości.
Ecstasy- zaburzenia snu, powiększone źrenice, brak apetytu, omdlenia, nadmierna potliwość, huśtawka nastrojów, podwyższone ciśnienie i temperatura ciała.
Crack- wychudzenie, zaburzenia mowy, pracy serca i oddechu, powiększone źrenice.
Grzyby halucynogenne- brak kontaktu z otoczeniem, obojętność, gadatliwość, nadmierna wesołość, rozmowy z wyimaginowanymi osobami.
Haszysz, Marihuana- przekrwione oczy, powiększone źrenice, wysokie ciśnienie, przyspieszone tętno, napady śmiechu, omamy, mdłości.
Kokaina- niepokój psychoruchowy, nadpobudliwość, agresja, mocno rozszerzone źrenice, agresja, impotencja, drżenie mięśni, przyspieszony oddech.
LSD- zaburzenia orientacji w przestrzeni, rozszerzone źrenice, potliwość, drżenia i sztywnienie mięśni, ślinotok, uczucie głodu.
Morfina- od euforii poprzez zobojętnienie do uśpienia.
Khat- euforia jak po amfetaminie, zwiększenie sił fizycznych
Substancje wziewne- kaszel, katar, mdłości, krwawienia z nosa, zapalenia spojówek, zaburzenia mowy, trudności z chodzeniem, cuchnące włosy, fantazjowanie, omamy, nadwrażliwość na światło.
Żródło- Dział: Pedagogika / Młodzież  Autor artykułu: mosqua

Drukuj   E-mail