Czy strach przed szkołą ma wielkie oczy?

Czy strach przed szkołą ma wielkie oczy?
Rozpoczął się nowy rok szkolny. Przed wszystkimi uczniami 10 miesięcy wytężonej pracy
i obowiązków, ale też radosnych spotkań z kolegami, interesujących wycieczek, zgłębiania zupełnie nowych dziedzin wiedzy.
Strach ma wielkie oczy. Ten przed szkołą dla niektórych ogromne. Lęk przed szkołą czują dzieci i ich rodzice. Czy wiecie, że nauczyciele też nie lubią początku roku szkolnego? Stresują się tym jak będzie, czy poradzą sobie z dyscypliną w klasie, z nowymi uczniami i ich rodzicami...
Pierwszoklasiście z gimnazjum również towarzyszy lęk przed nieznanym. Nieoswojone miejsce, nieznane twarze, wymagający nauczyciele, nowi koledzy - to wszystko powoduje, że niejednemu jest nieswojo przy przekraczaniu murów szkoły. Zastanawiają się, co ich czeka, czy znajdą znajomych, czy dadzą radę z nowymi obowiązkami? Najczęściej wystarczy kilka dni by przekonali się, że obawy były niepotrzebne, a nowa szkoła jest całkiem podobna do tej, którą właśnie opuścili - swojska, nie taka duża, jak myśleli, nauczyciele, nie tacy ostrzy... koledzy w porządku, lub chociaż znośni... Nauka, jak się człowiek przyłoży, nie taka trudna...

Jak zmniejszyć stres związany ze szkołą?
Każdy uczeń w szkole spędza średnio 6 godziny dziennie. Dla wszystkich tych, którzy szkoły nie lubią nie jest to łatwy czas. Dobrze byłoby, gdyby choć trochę zmienili sposób myślenia o szkole. Bo przecież, w każdej nawet "mega trudnej szkole" poza ogromem obowiązków, ostrymi nauczycielami, złymi kolegami, znajdują się osoby i sytuacje, które uczniowie lubią. Jeśli uczeń boi się jakiegoś przedmiotu lub nauczyciela, bo wie że jest wymagający, powinien przygotowywać się na bieżąco, nie odkładać nauki, bo im więcej materiału, tym trudniej zabrać się do pracy. W razie złej oceny nie załamywać się, tylko spróbować ją poprawić. Pamiętać też, że zła ocena każdemu zdarzyć się może...i że każdy uczy się dla siebie, nie dla oceny. Kiedy uczeń wyjątkowo obawia się jakiejś lekcji lub dnia w szkole, powinien porozmawiać z kimś, kto wprowadzi go w dobry, pozytywny nastrój. Może też samemu przywołać w pamięci jakieś miłe wakacyjne wspomnienie lub własny sukces.
Wszystkim tym, którzy stresują się szkołą życzymy dużo sukcesów, pomyślnych, dobrych dni i wielu przyjaznych ludzi wokół. Już za 10 miesięcy kolejne wakacje:)!!

źródło: http://www.uniwersytetdzieci.pl/texts/view/83

Drukuj   E-mail